Hotel Imperium

winter

Aktualności DSC_0827

Data publikacji: 30/10/2018

NOWY POMNIK PRZYRODY

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ustanowiono nowy pomnik przyrody. Został nim ponad 300-letni dąb szypułkowy o średnicy ponad 4 metry, który rośnie niedaleko wsi Augustów.

W dniu 10 października 2018 roku z okazji Święta Drzewa, na terenie Nadleśnictwa Kozienice odbyła się uroczystości związana z odsłonięciem pamiątkowej tabliczki. W uroczystości brali udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Augustowie, Sołtys wsi Dariusz Gonciarz i leśnicy. Przy wytypowanym dębie ustawiono pamiątkowy kamień z tabliczką o treści: „Dąb -100-lecia Niepodległości”. Odsłonięcia dokonali sołtys i najmłodsza uczestniczka szkolnej wycieczki Hania. Dzieci nie kryły zachwytu przed tak okazałym drzewem, tym bardziej, że uroczystość miała miejsce w Dniu Święta Drzewa.

Przeczytane zostały ważne historyczne wydarzenia, które na przestrzeni 300 lat życia dębu, przetoczyły się nad Polską i najbliższą okolicą.

Uczniowie nadali dębowi imię Ignacy, na pamiątkę Ignacego Jana Paderewskiego. Uroczyście zawiesili szarfę z imieniem. Zebrano całą łubiankę żołędzi, które przebrano i wyselekcjonowano 100 zdrowych, dużych owoców, w celu przekazania ich do szkółki.

Na polanie przy szkółce leśnicy zorganizowali poczęstunek oraz konkursy z nagrodami. Uczniowie sprawdzali też swoje umiejętności w rozpoznawaniu gatunków drzew.


O AutorzeDo góry ↑